A kézirattól a könyvespolcig

— előkészítés —

Szerkesztés – Műszaki szerkesztés

A műszaki szerkesztési szolgáltatás a kézirat szövegének előkészítésével indul.

A kéziratot digitális formában vesszük át, legtöbbször .word vagy .rtf kiterjesztésű szövegfájlként. A terjedelem számolási módja a tördelésig ívben történik.

Egy ív 40 000 leütést jelent, ebbe beleszámítanak az üres karakterek (szóköz) is.

A korrektúra az alábbi műveleteket foglalja magában:

Az első olvasás során a korrektor megteszi a szükséges helyesírási javításokat, megszünteti a következetlenségeket, egységesíti a szöveg jelrendszerét. Ezt a javított anyagot a megrendelő – még tördelés előtt – visszakapja átnézésre. A javítások ebben a szakaszban ellenőrizhetők és kérésre vissza is vonhatók. Amennyiben ez nem szükséges, a megrendelő a tördelőhöz juttatja az anyagot, ami – ideális esetben tördelés után / nyomdába adás előtt – még egyszer visszakerül második olvasásra a korrektorhoz. A véletlenül szövegben maradt, esetleg tördelés közben belekerült kisebb hibák kiküszöbölésére ezt a fordulót nem érdemes (pl. a határidő miatt) megspórolni.

Előfordul, hogy az első korrektúra hatására annyi változtatás történik a szövegben, hogy szükség van második korrektúrára is. Ez teljes újraolvasást igényel, illetve az új javítások összevezetését az előzővel. Második korrektúra esetén a költség hozzáadódik az első korrektúra árához.

Az olvasószerkesztői munka magában foglalja a korrektúrákat, továbbá a szöveg tartalmi és stilisztikai egységét ellenőrzi.

A kiadványok felépítése annyira egyedi lehet, hogy sokszor az árképzés nem történhet automatikusan. Ilyen például egy főként képekből és táblázatokból álló szöveg, melynek karakterszáma alacsony, de a vele való munka az átlagosnál időigényesebb. 

Tipográfia – Tördelés

Az oldalon megjelenő szövegkép tervezése és megformázása

Tipográfiai terv:

A korrektúrázott, jóváhagyott szöveg a tördelőhöz kerül. Egy hagyományos kiadói rendszerben a tördelő a műszaki szerkesztőtől kapja meg a tördelendő könyv tervét sablon vagy műszaki leírás formájában, ennek alapján dolgozik a szöveggel. A terv tartalmazza a leendő könyv összes paraméterét: vágott méret, margó beosztás, betűtípus, betűméret, címfokozatok, kiemelések, a táblázatok, lábjegyzetek tipográfiája, térközök beosztása, képek, díszítőelemek elhelyezése, stb. Egy ilyen terv hiányában a tördelést nem érdemes elkezdeni. A tipográfiai terv a megrendelővel közös egyeztetések során készül, és a megegyezés eredményeként kerül a terv a tördelőhöz.

Előfordul, hogy a tördelő és a műszaki szerkesztő személye azonos, ez a megrendelő számára megkönnyíti a folyamatban való részvételt.

A terv árát a könyv felépítésének összetettsége befolyásolja. Egy hivatkozások, illusztrációk nélküli folyószövegtől (pl. novelláskötet vagy regény) indulnak az árak, a felső határt a bonyolultság határozza meg.

Tördelés:

Tördelésnél az egység már nem az ív, hanem a tördelt oldalak száma. Az ábrákkal, képekkel, táblázatokkal illusztrált szöveg tördelési ára magasabb az alapárnál, és a rossz minőségű képanyag feldolgozásához is jár plussz költség.

Képfeldolgozás:

A képek ritkán érkeznek nyomdai gyártásra készen tördelésre. A számítógépes szerkesztés egyik káros mellékhatása, hogy a szerzők és/vagy szerkesztők gyakran szeretnének gyenge minőségű fotókat felhasználni kiadványukban, mondván a képernyőn jól néznek ki. Másik ehhez hasonló probléma a színhelyesség számonkérése. A képek minőségéről érdemes egyeztetni tapasztalt tervezővel vagy tördelővel.

Képszerkesztés:

A képszerkesztés külön feladat a tördelésen belül. Ide tartozik a képek méretre vágása, retusálása, a szükséges minőségjavítások, a képes oldalpárok kialakítása. Az árat egyszerűbb az egész munka tördelésével együtt meghatározni.

 

Borítótervezés

A borítóterv egységben kezelhető a tipográfiai tervvel, de van amikor csak borítót kell tervezni  megadott méretre. Ha egy működő sorozat újabb kötetére kell variációt kidolgozni képfeldolgozás nélkül, az a leggyorsabb és legolcsóbb nyomdai előkészítés.

Munkáinkból

Sorozatterveinkből

Könyvpont Nyomda Kft.

1053 Budapest, Kossuth Lajos u. 14-16.

 

Adószám: 12807983-2-41

Bankszámlaszám: 10404089-50526956-74521003

Cégjegyzékszám: 01 09 704422