A kéziratot digitális formában vesszük át, legtöbbször .word vagy .rtf kiterjesztésű szövegfájlként. A terjedelem számolási módja a tördelésig ívben történik.
Egy ív 40 000 leütést jelent, ebbe beleszámítanak az üres karakterek (szóköz) is.
A korrektúra az alábbi műveleteket foglalja magában:
Az első olvasás során a korrektor megteszi a szükséges helyesírási javításokat, megszünteti a következetlenségeket, egységesíti a szöveg jelrendszerét. Ezt a javított anyagot a megrendelő – még tördelés előtt – visszakapja átnézésre. A javítások ebben a szakaszban ellenőrizhetők és kérésre vissza is vonhatók. Amennyiben ez nem szükséges, a megrendelő a tördelőhöz juttatja az anyagot, ami – ideális esetben tördelés után / nyomdába adás előtt – még egyszer visszakerül második olvasásra a korrektorhoz. A véletlenül szövegben maradt, esetleg tördelés közben belekerült kisebb hibák kiküszöbölésére ezt a fordulót nem érdemes (pl. a határidő miatt) megspórolni.
Előfordul, hogy az első korrektúra hatására annyi változtatás történik a szövegben, hogy szükség van második korrektúrára is. Ez teljes újraolvasást igényel, illetve az új javítások összevezetését az előzővel. Második korrektúra esetén a költség hozzáadódik az első korrektúra árához.
Az olvasószerkesztői munka magában foglalja a korrektúrákat, továbbá a szöveg tartalmi és stilisztikai egységét ellenőrzi.
A kiadványok felépítése annyira egyedi lehet, hogy sokszor az árképzés nem történhet automatikusan. Ilyen például egy főként képekből és táblázatokból álló szöveg, melynek karakterszáma alacsony, de a vele való munka az átlagosnál időigényesebb.